Accomodation:
+420 736 684 286
Restaurant:
+420 737 560 660

Tips for trips

Paper Museum and Handmade Mill

V současné době patří ruční papírna ve Velkých Losinách mezi nejstarší provozované ruční papírny v Evropě pracující na komerční bázi. Její výrobky jsou prodávány nejen na tuzemském trhu, ale jsou také vyváženy do celého světa. V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.

Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby. Národní kulturní památka byla založena r. 1596. Najdete ji hned u silnice Šumperk – Jeseník ve Velkých Losinách.
Jedna z nejstarších dosud pracujících manufaktur na výrobu papíru byla ve Velkých Losinách založena držitelem panství Janem ml. ze Žerotína. Dnešní klasicistní podobu s typickou šindelovou mansadovou střechou získala ruční papírna na přelomu 18. a 19. století. Ruční papírna stále vyrábí a to tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní korespondenci, k tisku bibliofií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků. Obchod s ručním papírem celoročně otevřená reprezentační firemní prodejna nabízí úplný sortiment pravých ručně čerpaných papírů, výrobky z ručního papíru (dárkové dopisní kazety, obálky, ruční papíry pro výtvarníky aj.) Mimo to i široký výběr kreslířských potřeb, publikací a upomínkových předmětů.

Muzeum ruční papírenské výroby jediné muzeum papírenské výroby bylo zprovozněno roku 1987. Od roku 2006 byl po rozsáhlých rekonstrukcích zpřístupněn komplexně obnovený objekt muzejní galerie. Stále rostoucí zájem o prohlídku si vyžádal rozšíření prohlídkového okruhu v muzejní a výrobní části objektu. Od roku 2001 je Národní kulturní památkou.
Prohlídková trasa obsahuje expozici manufakturní papírenské výroby (počátky výroby v Asii, Evropě, historie Ruční papírny ve Velkých Losinách, čarodějnické procesy) expozici počátků průmyslové výroby papíru (model prvního papírenského stroje z r. 1799) návštěvu výrobní části ruční papírny (videoprojekce postupu výroby, prohlídka holandrovny a čerpacích kádí a dalších postupů). Doplňková trasa je zaměřena na poznání části technického „zákulisí" tradiční papírenské výroby – zdrojů energie a pohonu výrobních zařízení manufaktury.
Prohlídky v délce cca 30 minut probíhají s výkladem průvodce a plynule navazují na základní prohlídkový okruh.

Informace o dalších prohlídkových okruzích na www.rucnipapirna.cz nebo na tel. 583 248 433.

 

Show all tips >

Why to choose TRÁMKY?

beautiful surroundings
beautiful surroundings
comfortable beds
comfortable beds
wifi free
wifi free
original Italian pizza
original Italian pizza
outdoor sitting
outdoor sitting
playground for children
playground for children
big lounge
big lounge
bike rental
bike rental
no smoking restaurant
no smoking restaurant

Weddings and celebrations at Pension Trámky

There is a lounge with a capacity of up to 100 seats, then the Štěpán lounge suitable for smaller family parties, with a capacity of up to 30 seats. We offer wedding services.

more information
Penzion Trámky ve Vikýřovicích hodnocení

This site uses cookies for your better web browsing. By staying on the site, you agree to their use. Learn more here.