Unterkunft:
+420 736 684 286
Restauraunt:
+420 737 560 660

Tipps für Ausflüge

Muzeum papíru a Ruční papírna

V současné době patří ruční papírna ve Velkých Losinách mezi nejstarší provozované ruční papírny v Evropě pracující na komerční bázi. Její výrobky jsou prodávány nejen na tuzemském trhu, ale jsou také vyváženy do celého světa. V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.

Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby. Národní kulturní památka byla založena r. 1596. Najdete ji hned u silnice Šumperk – Jeseník ve Velkých Losinách.
Jedna z nejstarších dosud pracujících manufaktur na výrobu papíru byla ve Velkých Losinách založena držitelem panství Janem ml. ze Žerotína. Dnešní klasicistní podobu s typickou šindelovou mansadovou střechou získala ruční papírna na přelomu 18. a 19. století. Ruční papírna stále vyrábí a to tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní korespondenci, k tisku bibliofií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků. Obchod s ručním papírem celoročně otevřená reprezentační firemní prodejna nabízí úplný sortiment pravých ručně čerpaných papírů, výrobky z ručního papíru (dárkové dopisní kazety, obálky, ruční papíry pro výtvarníky aj.) Mimo to i široký výběr kreslířských potřeb, publikací a upomínkových předmětů.

Muzeum ruční papírenské výroby jediné muzeum papírenské výroby bylo zprovozněno roku 1987. Od roku 2006 byl po rozsáhlých rekonstrukcích zpřístupněn komplexně obnovený objekt muzejní galerie. Stále rostoucí zájem o prohlídku si vyžádal rozšíření prohlídkového okruhu v muzejní a výrobní části objektu. Od roku 2001 je Národní kulturní památkou.
Prohlídková trasa obsahuje expozici manufakturní papírenské výroby (počátky výroby v Asii, Evropě, historie Ruční papírny ve Velkých Losinách, čarodějnické procesy) expozici počátků průmyslové výroby papíru (model prvního papírenského stroje z r. 1799) návštěvu výrobní části ruční papírny (videoprojekce postupu výroby, prohlídka holandrovny a čerpacích kádí a dalších postupů). Doplňková trasa je zaměřena na poznání části technického „zákulisí" tradiční papírenské výroby – zdrojů energie a pohonu výrobních zařízení manufaktury.
Prohlídky v délce cca 30 minut probíhají s výkladem průvodce a plynule navazují na základní prohlídkový okruh.

Informace o dalších prohlídkových okruzích na www.rucnipapirna.cz nebo na tel. 583 248 433.

 

Mehr Tipps anzeigen >

Warum Penzion Tramky wählen?

schöne Umgebung
schöne Umgebung
komfortable Betten
komfortable Betten
gratis WiFi
gratis WiFi
italienische Pizza
italienische Pizza
Außensitzplatz
Außensitzplatz
Spielplatz
Spielplatz
große Lounge
große Lounge
Fahrräder
Fahrräder
Nichtraucher Pension
Nichtraucher Pension

Hochzeiten und Feiern in der Pension Trámky

Es ist ein Saal mit einer Kapazität von 100 Sitzplätzen und einer Lounge und Stepan geeignet für kleinere Familientreffen, mit einer Kapazität von 30 Plätzen. Wir bieten Hochzeitsservice.

mehr Information
Penzion Trámky ve Vikýřovicích hodnocení

Diese Website verwendet Cookies für Ihr besseres Surfen im Internet. Indem Sie auf der Website bleiben, stimmen Sie deren Verwendung zu. Erfahren Sie hier mehr.